Podzim na domácích vodách


foto

 Podzim na domácích vodách

Každý rok si plánuji, že se pokusím ulovit nějakého pěkného kapra na našich svazových vodách, ale nakonec mě většinou odradí špatné podmínky, které u nás panují. Mám tím na mysli zákaz nočního rybolovu a na některých vodách i bivakování. To, že se u nás oproti zahraničí smí chytat pouze na dva pruty, mi nevadí, více prutů může být i na škodu, zvláště když chytáte pohromadě ještě s někým jiným. Hodně vlasců v místě, kde lovíte, může způsobit, že se kapři začnou vašemu místu vyhýbat. Jak v lo?ském roce, tak i letos jsem si naplánoval dvě týdenní výpravy. Jednu na slovenskou přehradu a tu druhou na domácí řeku.

Slovensko

Na Slovensku se smí chytat nonstop do konce září, a tak jsem toho využil a naplánoval si výpravu na poslední týden v září. Nevýhodou bylo, že poměrně hodně rybářů chtělo využít posledního týdne lovu nonstop, takže byla přehrada plná rybářů. Jak už to tak bývá, ne vždy všechno vyjde tak, jak si naplánujete, a tak díky pracovnímu vytížení jsem nakonec rybařil od úterý do soboty, tedy dohromady čtyři noci. Při příjezdu na jezero byla vidět spoustu bivaků. Rybařil tam můj dobrý kamarád Šuny, proto jsem se posadil asi 50 m od něho. Rybařil jsem v horní části jezera, kde je poněkud mělko a nachází se zde hodně vodních travin a potopených stromů. ?íkal jsem si, že díky těmto přirozeným překážkám by se tu kapři mohli vyskytovat. Myslelo si to zřejmě více rybářů, protože stále přijížděli další a další lidé. Na vodě tak vznikl velký pohyb a v podstatě pořád někdo byl na lodi a kontroloval dno echolotem a nebo převážel. V celé oblasti byl díky tomu velký rozruch, což se projevilo na lovení kaprů. Navíc ve vodě plavaly velké trsy trávy, jak postupně odumíraly a uvol?ovaly se ze dna. Odrostlé trsy se tak zachytávaly za vlasce a popotahovaly celou montáž samozřejmě za pípání hlásiče. Několikrát za den jsem tak musel celou montáž převážet...

Velké ryby v této oblasti, kde jsem rybařil, evidentně nebyly, a proto jsme se rozhodli se Šunym, že vezmeme člun, projedeme celou přehradu a najdeme místo, kam bychom se mohli na poslední dvě noci přestěhovat a pokusit se o nějaký pěkný úlovek. Chtěl jsem místo, kde nebudou žádní rybáři, hlavně kvůli klidu, ale i bez vodních travin, aby mi stále nepopotahovaly moje montáže.

                                           

Našli jsme jednu oblast, kde nikdo nerybařil a traviny se tu vyskytovaly minimálně. Rozhodli jsme se tedy, že se na toto místo přestěhujeme. Vrátili jsme se tedy zpět, sbalili všechny věci a jeli na nové místo. Bohužel mezitím se na mém vybraném místě začal vybalovat někdo jiný...

Zvažoval jsem, když už mám sbalené věci v autě, zdali nepojedu domů, ale nakonec jsme se rozhodli, že se vybalíme asi o 200 m dále a zkusíme tam štěstí. Během první noci jsem měl jeden záběr a zdolal asi 10 kg kapra. Ráno při převážení jsem druhým prutem vytáhl kus starého blatníku od auta a těžko jsem tak mohl mít záběr. Na poslední noc jsem se rozhodl změnit obě lovná místa.

           18,20 kg

První noční kapr měl opět okolo 10 kg, a tak jsem celou montáž zavezl znovu. Po několika hodinách jsem se dočkal další jízdy a pro těžším boji jsem zdolal šupináče 18,2 kg. Je zvláštní, jak některé ryby zdoláte bez většího boje poměrně snadno a některé mají obrovskou sílu a bojují tvrdě až do konce. Poslední noc tak přinesla pěkný úlovek na rozloučenou a já tak odjížděl ze Slovenska spokojený.

 

Česká řeka

Druhou výpravu jsem podnikl na konci října na jednu českou řeku. Na rozdíl od slovenského revíru tady moc lidí nerybaří a to hlavně díky špatnému přístupu na toto místo. Museli jsme přijet asi 2 km člunem od auta. Tento revír je velmi zvláštní, někdy se vám otevře a nachytáte spoustu pěkných kaprů a jindy je jako bez ryb. Různé je i složení kaprů. Při jedné výpravě chytáte samé menší kapry, kteří jsou navíc nízcí a při další samé pěkně stavěné ryby. Je zajímavé, že většinou se tyto typy kaprů nemíchají mezi sebou, jako kdyby žili v oddělených hejnech. Nebudu popisovat každý záběr zvlášť, většina kaprů vážila mezi 10 kg - 12 kg. Pouze dva byli větší -  14 a 14,5 kg. Celou dobu jsem chytal kapry pouze na jeden prut a druhým jsem lovil  candáty na mrtvou rybku. I když jsem zkoušel různé hloubky a místo, za tři dny jsem neudělal ani záběr.

                              Honza Kölbl - 10 kg

Je zajímavé, že pěkní kapři se dají na českých svazovkách opět chytat, ale s candáty je to velmi špatné. Byl jsem na podzim nejméně desetkrát na candátech a ulovil jsem pouze dva malé, což asi není dobrá vizitka pro české vody.

          14,5 kg

                                

                                                                      14 kg

Tuto zimu, pokud mi to čas a počasí dovolí, bych se chtěl věnovat zimnímu lovu kaprů na Hejlově, Rád bych začal rybařit během prosince až do zamrznutí vody.

Pokud se mi to povede a přijde nějaký úlovek, určitě se s vámi podělím o své poznatky prostřednictvím tohoto časopisu. V době, kdy tento článek vyjde, budeme uprostřed zimy, a tak přeji všem šťastné Vánoce a hodně pěkných úlovků v příští sezoně. Přeji hlavně zdraví a pohody, protože bez podpory těch nejbližších se dá tento krásný koníček provozovat jen obtížně.
zpět

E-mail: jetfish@jetfish.cz